Makaleler

 • Bilge Okul Anaokul-Kreş Takip Sistemleri

  Mobil Uygulama

  Anaokulları için Hem android hem de ios işletim sistemi iki adet anaokulu uygulamanın sahibi olacaksınız. Kreş mobil uygulamanız olacak. E kreş sistemi.

  Anaokulu mobil uygulama ile işleriniz daha kolay takip edebileceksiniz. Kreş mobil uygulama ile native olarak kodlanmış mobil uygulamanız...

 • Hastalıktan Korumak İçin Okul Kıyafetini Değiştirin

  Okulların açılması ve değişen mevsimle birlikte çocuk hasta sayısında artış yaşandı. Enfeksiyonların yüzde 80’inin el temasıyla bulaştığını belirten Prof. Dr. Alpay Çakmak, "Çocuklarınızın ellerini yıkayın, okuldan gelir gelmez mutlaka kıyafetlerini değiştirin" dedi.

   

        Çocukların birbirleriyle sıkça temasta bulunduğu oyun parkları, anaokulları ve kreşler hastalıklara davetiye çıkarıyor. Kış...

 • Ders Dışı Etkinlikler Çocuğun Hayatını Yönlendiriyor

  Gelişim çağında kazanılan ilk yaşantılar, çocuklarda yönlendirici nitelikte olumlu etki yapıyor. Uzmanlar çocukların ders dışı etkinliklere en az derslere verdiği kadar önem vermesi gerektiğini söylüyor. Bu konuda Rehberlik Danışmanı Özde Gül Şen: “Farklı çalışmalar içerisinde olmak, farklı uyarıcılarla sürekli iç içe bulunmak beyin gelişimi için çocuğa katkı sağlar ve psikolojik olarak katarsis etkisi yaratır” dedi.

   

  ...

 • 2017-2018 Özel Okul Teşvik Kredisi Şartları Nelerdir?

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2017-2018 eğitim-öğretim yılında özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşvikine ilişkin ayrıntıların yer aldığı e-Kılavuz'u hazırlanıyor.Yeni yıla ait güncel kılavuz bilgileri henüz yayımlanmadı.Kılavuz MEB'in resmi internet adresinden Ağustos ayı içerisinde bildirilecek.

  MEB'in eğitim ve öğretim desteğine...

 • DİKKAT! ÇOCUĞUNUZ ÜSTÜN ZEKALI OLABİLİR!

  Çocuğu üstün yetenekli olan ebeveynlerin, onları psikiyatra götürüp ilaca başlatmaması gerektiğini vurgulayan TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, “Bu çocuklar, ilgi ve yeteneklerine uygun eğitim alabilirler ve yönlendirilebilirlerse büyük icatlar yapabilir, toplumsal faydalar sağlayabilirler; başarılı ve mutlu bir yaşam sürebilirler” diye konuştu.

   

  ...

 • Çocukluk Döneminde Görülen Uyku Bozuklukları ve Düzenli Uyku Önerileri

  Uyku bozukluklarının başlıca nedenleri; çocukta duygusal ya da bedensel sorun olması, ailenin tutum ve davranışlarındaki yetersizlik, yatma alışkanlığının kazandırılmamış olması ve geç saatlere kadar büyüklerle kalmasına izin verilmesidir. Bununla birlikte akut ve kronik hastalıklar, orta kulak iltihabı, gaz sancısı, diş çıkarma, ilacın yat etkisi, beyin felci, otizm, DEHB gibi tıbbi nedenler de uyku bozukluğuna yol açabilir.

  ...

 • ÇOCUĞA ‘YAPMA’, ‘ETME’ DEMEYİN!

   

  Çocuk gelişiminin kilometre taşlarını anlatan Dr. Gülçin Güven, çocuğa yönelik engelleyici davranışlar ve zararları hakkında önemli bilgiler verdi. ANNELER CİDDİ HATALAR YAPIYOR “Çocuğun sonsuz yanlış yapma hakkı ve lüksü var ve bu yanlış yapma hakkını onlara verip daha iyi nasıl olabilir, doğruya nasıl gidebilirim konusunda onlara mihmandarlık yapmakla yükümlüyüz. Büyüme sürecinde onların bazı engelleri rahat ve sağlıklı bir şekilde aşabilmeleri için destek olacağız. Biz...

 • HAYVAN SEVGİSİ ÇOCUĞUN GELİŞİMİNDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

  Kedi, köpek veya kuş farketmiyor. Çocukların sosyal, zihinsel ve duygusal gelişimlerinde evcil hayvanların katkısı sanıldığından daha fazla. Uzman Pedagog Canan Nani Bıçakçı, işte bu katkıları sıralıyor... Çocuklar çok küçük yaşlarda hayvanlar ile tanışır. Genelde çocukların hayvanlar ile ilk tanışmaları pelüş oyuncaklar ile olur. Ayrıca kitaplarda, hikayelerde, çizgi filmlerde hayvan kahramanların önemli bir rolü vardır ve çocukların yakın bir arkadaşı olarak rol oynamaktadır....

 • Televizyon Çocukları

  Çağımızın en büyük sorunlarından biri… Televizyon! Hepimiz zararlarını biliriz; aynı zamanda çoğumuz sık sık televizyonu bir kurtarıcı olarak kullanırız. Bu durumu biraz da olsa önlemek için, televizyonun herkesçe bilinen zararlarına biraz daha dikkat çekmek için ve gündeminize bu konuyu taşımak için televizyon ile ilgili hazırladığımız bu yazıyı okumanızı istedik.

  ...

 • Kreş Seçerken

  Kreş seçerken nelere dikkat edilmelidir?

  Çocuğunuz 3 - 3,5 yaşına geldiyse, anaokulu, kreş veya diğer isimleriyle yuva veya çocuk evi araştırma zamanınız gelmiştir demektir.
  Peki anaokulunu hangi kriterlere göre seçmeliyiz ? Çocuğunuzu belki de ilk defa bir kuruma teslim edecek olmanın verdiği tedirginlikle bu seçim daha da zor bir hale geliyor. Hangi anaokulları iyi ? Acaba etrafınızda hangi kreşler var ?
  Okul öncesi...

 • ÇOCUK-AİLE-OKUL İLİŞKİLERİ

  Çocuklarda HAYIR deme becerisi doğal olarak 2 yaş döneminde kendisini belli eder. Gelişimsel bir süreçtir ve dönem bazı hususlara dikkat edilerek atlatılmaya çalışılmalıdır. Bu yaşta çocuklar benliklerini ortaya koymaya başlarlar. Aslında kendilerinin farkına varırlar ve kendilerini dünyanın merkezinde olarak görürler. Bu sürecin sağlıklı ve olması gerektiği şekilde geçirilmesi önemlidir. Her şey kararında ve denge içinde olmalıdır. Çocukların benlikleri ne çok ezilmeli, ne de her...

 • ÇOCUKLARIN ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİLMELİ

  Bu konuda ailelere düşen görevler neler, uzmanından öğrenelim... Sosyal yaşam ve sosyalleşmek deyince akıllarımızda hep aynı imaj canlanıyor; sinema, tiyatro, hobi etkinlikleri, alışveriş ve geziler… Ancak insan biliminde sosyalleşmek farklı anlamlara gelir. TDK sözlüğünde “toplumsallaşma” olarak da tanımlanan kavram; “bireyin kişilik kazanarak belli bir toplumsal çevreye hazırlanması, toplumla bütünleşmesi süreci” olarak ifade edilir. Buradan da anlaşılacağı üzere, çocuklarımızın toplumsal yaşamda kendini ifade edebilen birer birey olmaları ve çevrelerindeki bireylerin de hak ve...